Wkładki ortopedyczne indywidualnie dopasowane do stopy

Jeśli kiedyś przytrafiło się Wam odbyć wędrówkę albo chociaż dłuższy spacer w niewygodnym obuwiu, z pewnością ta lekcja zostawała na długo w pamięci, przez co kolejne buty kupowaliście już z większą uwagą. Ale czy odpowiednio dobrane obuwie to jedyna droga do właściwego chodu i zdrowych stawów? Wiele dolegliwości zaczyna się w podstawie naszego ciała, czyli w stopach. Oczywiście buty, nie tylko sportowe, są wyposażone we wkładki, które mają wspomagać nasze stopy. Są to jednak na ogół dwumilimetrowe pianki, które zapewniają amortyzację, ale ich budowa nie uwzględnia wyjątkowości każdej stopy. Profesjonalne wkładki ortopedyczne są powszechnie stosowane, ale tylko przez niektóre grupy ludzi, czy słusznie?


Budowa i dolegliwości stóp


Stopa to dobrze skonstruowane narzędzie naszego ciała, które pozwala nam chodzi, biegać i tańczyć, zapewniając przy każdej z tych czynności odpowiednią amortyzację. Składa się aż z 26 kości, co łącznie daje aż ¼ szkieletu, a w ruch wprawia ją ponad 30 stawów i ponad 100 ścięgien. Jeśli jednak któryś z tych elementów stopy przestanie działać prawidłowo, pociąga to za sobą szereg konsekwencji, z przeciążeniem lub uszkodzeniem pozostałych mechanizmów amortyzujących na czele. To prosta droga do pojawienia się chorób przeciążeniowych w narządzie ruchu. Ostrożność podczas treningu czy rozwaga podczas zabawy, a nawet regularne badanie stóp, nie zawsze wystarczą, by uniknąć kontuzji. Wsparciem tych działań profilaktycznych mogą być wkładki indywidualne do obuwia codziennego oraz sportowego.

wkładki ortopedyczne 3D


Wady postawy zaczynające się od stóp


Dolegliwości wynikające z wad postawy są powszechne i bardzo często zaczynają się właśnie od naszych stóp. Początkowo są prawie niezauważalne, ból jest lekki i tylko okresowy. Jednak z czasem dolegliwości się nasilają, wady pogłębiają, a ich konsekwencje dla całego ciała są coraz poważniejsze. Dla osób mierzących się z płaskostopiem poprzecznym i podłużnym, ostrogą piętową, koślawością lub szpotawością stóp, chcących rozpocząć profilaktyką haluksów oraz szukających dodatkowego odciążenia i amortyzacji zmęczonej stopy, oferujemy specjalistyczne wkładki ortopedyczne 3D.


Wkładki do butów są odpowiednie dla wszystkich:


• dla dzieci,
• dla dorosłych,
• dla sportowców,
• dla osób prowadzących bierny i siedzący tryb życia.


Kiedy sięgnąć po wkładki do butów?


Czy jeśli nie stwierdzono u nas żadnych wad postawy, nadal potrzebne są nam wkładki ortopedyczne? Zdecydowanie tak, ponieważ najlepszą obroną przed dolegliwościami jest profilaktyka. Co więcej, nasz styl życia zmienia się co jakiś czas. Przy zwiększeniu aktywności fizycznej stawy są narażone na większe obciążenia. Podobnie dzieje się, gdy przybieramy na wadze lub zachodzimy w ciążę. Dla kobiet spodziewających się dziecka właściwa profilaktyka jest tym bardziej wskazana, ponieważ ich ciało w krótkim czasie zwiększa swoją masę. Kompletując ciążową wyprawkę, do listy zakupów warto więc dopisać także wkładki do butów. Również po porodzie częste noszenie dziecka na rękach i większa częstotliwość spacerów zwiększają obciążenie stóp i mogą prowadzić do pojawienia się nieprawidłowości.

Wkładka ortopedyczna 3D jest dedykowana również sportowcom. Pozwala zminimalizować ryzyko kontuzji, właściwie podtrzymuje wszystkie partie stopy i rozprowadza na niej ciężar całego ciała. Przede wszystkim pełni funkcje korekcyjną, dzięki czemu np.: ból wywołany płaskostopiem u biegacza znika. Jest też doskonałą amortyzacją, trzyma piętę i odpowiednio wypełnia przestrzeń przy łuku stopy, zabezpieczając ścięgna przed uszkodzeniem. Dzięki wkładce ortopedycznej 3D nie tylko zwiększamy bezpieczeństwo, ale również mamy możliwość poprawienie sportowych wyników, dzięki właściwemu podparciu stopy.


Wkładka ortopedyczna 3D okazuje się również nieoceniona przy pracy z wymuszoną postawą ciała. Dzięki jej właściwościom stopa, która jest fundamentem naszego ciała, staje się bardziej wytrzymała, a naciski na stawy znacznie się zmniejszają. Dzięki temu, po całym dniu pracy spędzonym w pozycji stojącej nie tylko stopy będą mnie zmęczone i obolałe, ale również zmniejsza się ryzyko wystąpienie bólów w biodrach lub krzyżu. Nasze ciało nie zawsze jest całkowicie symetryczne, często jedna noga jest krótsza od drugiej o kilka milimetrów. Wydaje się, że to niedużo, tym bardziej, że nasze ciało doskonale przystosowuje się do takich sytuacji. Jednak obciążenie na jedną stronę kręgosłupa długotrwale wzrasta i prowadzi do zwyrodnienia, które może wywoływać ból w różnych partiach ciała. Zbawienne mogą być wtedy wkładki indywidualne dopasowane do konkretnych potrzeb użytkownika.


Zastosowanie wkładek ortopedycznych 3D

 
Zastosowanie wkładek ortopedycznych 3D

 • płaskostopie (poprzeczne, podłużne)
 • stopa wydrążona
 • stopa końsko – szpotawa
 • koślawość stóp i kolan
 • szpotawość stóp i kolan
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostroga piętowa
 • paluch koślawy (halluks)
 • stopa cukrzycowa
 • wady wrodzone stóp i deformacja pourazowa
 • przykurcze ścięgna Achillesa
 • zaburzenia funkcji chodu
 • kolano skoczka
 • zespoły niestabilności stawu kolanowego i skokowego
 • zespoły bólowe kręgosłupa
 • wady postawy
 • skoliozy
 • funkcjonalne i anatomiczne skrócenie kończyn
 • dla kobiet w ciąży

 

Dopasowanie wkładek indywidualnych


Wkładki są projektowane indywidualnie dla każdej stopy w trakcie badania przeprowadzonego przez podologa i po wnikliwej, trzyetapowej diagnostyce. Badanie jest proste, jednak dzięki zaprojektowanemu przez naszych specjalistów programowi do diagnostyki jest również bardzo dokładne. Kolejne etapy dają wielowymiarowy obraz nacisków, które są nakładane na stopy i pozwalają przygotować wkładkę, która wspiera strukturę stopy w każdym wymiarze.


Pierwszym etapem jest badanie dynamiczne, które pokazuje, gdzie rozmieszczone są naciski na stopie – pozwala to ocenić prawidłowe przetoczenie. Kolejny etap jest statyczny i pozwala zmierzyć obciążenie, jakie przypada na lewą i prawą stopę, na przódostopie i tyłostopie. Na koniec jest przeprowadzany trójwymiarowy skan stopy, który pozwala ocenić anatomiczne wysklepienie stopy. Te trzy etapy oraz wywiad podologa z pacjentem pozwala projektantowi stworzyć wkładki ortopedyczne 3D, które skutecznie odciążą każdą ze stóp w takim stopniu, jaki będzie jej potrzebny.


Podsumowując, wkładki do butów są dedykowane zarówno osobom ze zdiagnozowaną wadą postawy, jak i wszystkim, którzy pragną zadbać o profilaktykę wad postawy. Mogą być zalecane uzupełniająco przy rehabilitacji dorosłych lub dzieci. Nadają się dla sportowców, zwiększając ich komfort i zabezpieczając ich przed kontuzjami. Zalecane są również kobietom w ciąży oraz diabetykom, którzy są narażeni na zespół stopy cukrzycowej. Co więcej, wkładka ortopedyczna 3D jest doskonałą profilaktyką przeciwzwyrodnieniową i wytchnieniem dla osób pracujących w wymuszonej pozycji lub dużo chodzących. Zachęcamy do przejścia badania podologicznego. Badanie stóp pozwoli zapobiegać przyszłym dolegliwościom.

Powrót