Wkładki ortopedyczne indywidualnie dopasowane do stopy

Jeśli kiedyś przytrafiło się Wam odbyć wędrówkę, albo chociaż dłuższy spacer w niewygodnym obuwiu, z pewnością ta lekcja zostawała Wam na długo w pamięci, przez co kolejne buty kupowaliście już z większą uwagą. Ale czy odpowiednio dobrane obuwie, to jedyna droga do właściwego chodu i zdrowych stawów? Wiele dolegliwości zaczyna się w podstawie naszego ciała, czyli w stopach. Oczywiście, buty, nie tylko sportowe, są wyposażone we wkładki, mające wspomagać nasze stopy. Są to jednak na ogół dwumilimetrowe pianki, które zapewniają amortyzację, ale ich budowa nie bierze pod uwagę wyjątkowości każdej stopy. Profesjonalne wkładki ortopedyczne są powszechnie stosowane, ale tylko przez niektóre grupy ludzi, czy słusznie?


Stopa, to dobrze skonstruowane narzędzie naszego ciała, które pozwala nam chodzi, biegać i tańczyć, zapewniając nam przy każdej z tych czynności odpowiednią amortyzację. Składa się aż z 26 kości, co łącznie daje aż ¼ szkieletu, a w ruch wprawia ją ponad 30 stawów i ponad 100 ścięgien. Jeśli jednak któryś z tych elementów stopy przestanie działać prawidłowo, pociąga to za sobą szereg konsekwencji, z przeciążeniem lub uszkodzeniem pozostałych mechanizmów amortyzujących na czele. To prosta droga do pojawienia się chorób przeciążeniowych w narządzie ruchu.

wkładki ortopedyczne 3D


Dolegliwości wynikające z wad postawy są powszechne i bardzo często zaczynają się właśnie od naszych stóp. Początkowo są prawie niezauważalne, ból jest lekki i tylko okresowy. Jednak z czasem dolegliwości się nasilają, wady pogłębiają, a ich konsekwencje dla całego ciała są coraz poważniejsze. Dla osób mierzących się z płaskostopiem poprzecznym i podłużnym, ostrogą piętową, koślawością lub szpotawością stóp, chcących rozpocząć profilaktyką haluksów oraz szukających dodatkowego odciążenia i amortyzacji zmęczonej stopy, chcemy zaoferować specjalistyczne wkładki ortopedyczne 3D. Odpowiednie dla dzieci, dorosłych, zarówno osób aktywnych, jak i biernych fizycznie.


Czy, jeśli nie stwierdzono u nas żadnych wad postawy, to nadal potrzebne są nam w kładki? Zdecydowanie tak, ponieważ najlepszą obroną przed dolegliwościami jest profilaktyka. Co więcej, nasz styl życia zmienia się co jakiś czas. Przy zwiększeniu aktywności fizycznej, stawy są narażone na większe obciążenia. Podobnie dzieje się gdy przybieramy na wadze, lub zachodzimy w ciąże. Dla kobiet spodziewających się dziecka, właściwa profilaktyka jest tym bardziej wskazana, ponieważ ich ciało w krótkim czasie zwiększa swoją masę. Również po porodzie częste noszenie dziecka na rekach i większa częstotliwość spacerów zwiększa obciążenie stóp i może prowadzić do pojawienia się nieprawidłowości.


Wkładka ortopedyczna 3D jest dedykowana również sportowcom, pozwala zminimalizować ryzyko kontuzji, właściwie podtrzymuje wszystkie partie stopy i rozprowadza na niej ciężar całego ciała. Przede wszystkim pełni funkcje korekcyjną, dzięki czemu np.: ból wywołany płaskostopiem u biegacza znika. Jest też doskonałą amortyzacją, trzyma piętę i odpowiednio wypełnia przestrzeń przy łuku stopy, zabezpieczając ścięgna przed uszkodzeniem. Dzięki wkładce ortopedycznej 3D nie tylko zwiększamy swoje bezpieczeństwo, ale również mamy możliwość poprawienie sportowych wyników, dzięki właściwemu podparciu stopy.


Wkładka ortopedyczna 3D okazuje się również nieoceniona przy pracy z wymuszoną postawą ciała. Dzięki jej właściwościom stopa, która jest fundamentem naszego ciała, staje się bardziej wytrzymała, a naciski na stawy znacznie się zmniejszają. Dzięki temu, po całym dniu pracy spędzonym w pozycji stojącej nie tylko stopy będą mnie zmęczone i obolałe, ale również zmniejsza się ryzyko wystąpienie bólów w biodrach lub krzyżu. Nasze ciało nie zawsze jest całkowicie symetryczne, często jedna noga jest krótsza od drógiej o kilka milimetrów. To nie wydaje się dużo, tym bardziej, że nasze ciało doskonale przystosowuje siędo takich sytuacji, jednak obciążenie na jedną stronę kręgosłupa długotrwale wzrasta i prowadzi do zwyrodnienia, które może wywoływać ból w różnych partiach ciała.

 
Zastosowanie wkładek ortopedycznych 3D

 • płaskostopie (poprzeczne, podłużne)
 • stopa wydrążona
 • stopa końsko – szpotawa
 • koślawość stóp i kolan
 • szpotawość stóp i kolan
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostroga piętowa
 • paluch koślawy (haluks)
 • stopa cukrzycowa
 • wady wrodzone stóp i deformacja pourazowa
 • przykurcze ścięgna Achillesa
 • zaburzenia funkcji chodu
 • kolano skoczka
 • zespoły niestabilności stawu kolanowego i skokowego
 • zespoły bólowe kręgosłupa
 • wady postawy
 • skoliozy
 • funkcjonalne i anatomiczne skrócenie kończyn
 • dla kobiet w ciąży

 


Wkładki są projektowane indywidualnie dla każdej stopy, w trakcie badania przeprowadzonego przez podologa i po wnikliwej, trzyetapowej diagnostyce. Badanie jest proste, jednak dzięki zaprojektowanemu przez naszych specjalistów programowi do diagnostyki jest bardzo dokładne. Kolejne etapy dają wielowymiarowy obraz nacisków, które są nakładane na nasze stopy i pozwalają przygotować wkładkę, która wspiera strukturę stopy w każdym wymiarze. Pierwszym etapem jest badanie dynamiczne, które pokazuje gdzie rozmieszczone są naciski na stopie – pozwala to ocenić prawidłowe przetoczenie stopy. Kolejny etap jest statyczny i pozwala zmierzyć obciążenie jakie przypada na lewą i prawą stopę, na przódostopie i tyłostopie . Na koniec jest przeprowadzany trójwymiarowy skan stopy, który pozwala ocenić anatomiczne wysklepienie stopy. Te trzy etapy oraz wywiad podologa z pacjentem pozwala projektantowi stworzyć wkładki 3D, które skutecznie odciążą każdą ze stóp w takim stopniu, jaki będzie jej potrzebny.


Podsumowując, wkładki są dedykowane zarówno osobom ze zdiagnozowaną wadą postawy, jak i osobą bez takiej diagnostyki. Nadają się dla sportowców, zwiększając ich komfort i zabezpieczając ich przed kontuzjami. Zalecane są również kobietom w ciąży, ale i diabetykom, którzy są narażeni z zespół stopy cukrzycowej. Co więcej, wkładka ortopedyczna 3D jest doskonałą profilaktyką przeciwzwyrodnieniową i wytchnieniem dla osób pracujących w wymuszonej pozycji lub dużo chodzących. Zachęcamy do przejścia badania podologicznego, które pozwoli zapobiegać przyszłym dolegliwościom.

Powrót