Bobath i inne metody rehabilitacji specjalistycznej dzieci

Metoda NDT-Bobath 

- jest to terapia neuro-rozwojowa wchodząca w skład rehabilitacji neurologicznej, która obejmuje ocenę oraz leczenie noworodków, niemowląt oraz dzieci starszych. Metoda ma zastosowanie w opóźnionym rozwoju psychoruchowym, zaburzeniach neurologicznych i rozwojowych, zaburzeniach napięcia mięśniowego, mózgowym porażeniu dziecięcym, asymetrii ułożeniowej, chorobach genetycznych, wadach wrodzonych i schorzeniach narządu ruchu, wadach postawy.

Metoda zalecana jest w przypadku pojawiania się:

  • problemów z ssaniem,
  • naprężaniem nóżek,
  • zaciskaniem piąstek,
  • dla dzieci które nie lubią zmieniać pozycji ułożeniowej z pleców na brzuszek,
  • gdy dziecko podczas trzymania na rękach główkę przechyla ją cały czas na jedna stronę,
  • gdy dziecko leżące odchyla się w literkę „c”,
  • przy tendencji do drżenie rączek i nóżek,
  • gdy dziecko dużo płacze, nie lubi ruchu i zmian.

Metoda ta jest pomocna u wcześniaków albo dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, które mogą rozwijać się w sposób inny niż dzieci urodzone siłami natury i w terminie. Podczas terapii rodzice zapoznawani są z odpowiednia pielęgnacją dziecka,zasadami prawidłowego przenoszenia oraz podnoszenia. Jest to bezpieczna, przyjazna dla dzieci metoda, która pracuje na odtwarzaniu prawidłowych wzorców ruchowych.

Terapia skolioz 

- skolioza to wada postawy nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Jej pierwsze objawy można dostrzec już wieku dziecięcym, jednak w związku z niezdrowym trybem życia jej rozwój można zaobserwować także u nastolatków i osób dorosłych. Terapia rozpoczyna się od kompleksowej analizy postawy. Zdiagnozowana skolioza posiada trzy komponenty: boczne skrzywienie kręgosłupa, lordo-lub kifo- skolioza oraz rotację i torsję kręgów. W terapii skolioz pracuje się na tkankach miękkich (rozluźnienie przykurczonych mięśni) oraz ćwiczeniach korygujących prawidłowe ustawienie kręgosłupa. Skolioza charakteryzuje się skrzywieniem większym niż 10 stopni. Efekty terapii skolioz - to korekta ustawienia łopatek, zniwelowanie tzw. garbu żebrowego, ustawienie ramion i bioder w jednej linii, poprawa symetrii pleców i talii a ponadto poprawa komfortu stania/chodzenia/ siedzenia oraz znaczenie wzmocnienie mięśni grzbietu.

Powrót