Rehabilitacja dorosłych

Oferta naszego ośrodka obejmuje rehabilitację dorosłych, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe bądź zaburzenia motoryki wywołane najrozmaitszymi przyczynami, a także do sportowców (zawodowych i amatorskich) oraz wszystkich, którzy chcą zwiększyć możliwości swojego ciała. Zarówno rehabilitacja sportowa, jak również rehabilitacja po udarze czy z powodu schorzeń wrodzonych odbywa się w naszym kompleksowo wyposażonym ośrodku.


Rehabilitacja w Bydgoszczy


Liczne grono doskonale wykształconych specjalistów dba o to, aby wszyscy nasi pacjenci czuli się w ośrodku dobrze i mogli cieszyć się zadowalającymi postępami w rehabilitacji. Jesteśmy znani jako ośrodek, który zrzesza specjalistów z różnych dziedzin i pracuje z wykorzystaniem metod tradycyjnych oraz nowoczesnych, np. takich jak klawiterapia czy fala uderzeniowa.
Przeprowadzamy szeroki wachlarz zabiegów dedykowanych przywróceniu pacjentom sprawności i dobrego samopoczucia. Rehabilitacja jest skuteczna i bezpieczna, co potwierdzają badania przeprowadzane tylko przez odpowiednio przygotowanych fachowców.


W naszym ośrodku poddać się można leczeniu w ramach takich form rehabilitacji jak:


• rehabilitacja sportowa,
• rehabilitacja po urazach,
• rehabilitacja po złamaniu,
• rehabilitacja po zabiegu (ACL, ścięgno Achillesa i inne rekonstrukcje, endoprotezy, artroskopie itd.),
• rehabilitacja po wylewie,
• rehabilitacja po udarze,
• rehabilitacja ortopedyczna,
• rehabilitacja po endoprotezie,
• rehabilitacja neurologiczna.


Oferujemy szeroką gamę badań i zabiegów oraz ćwiczeń terapeutycznych o różnym zastosowaniu. Pomagamy pacjentom w doborze najskuteczniejszych metod terapii (fala uderzeniowa, klawiterapia i inne) zgodnych z ich indywidualnymi potrzebami. Zajmujemy się między innymi likwidowaniem bólu, przywracaniem sprawności, poprawą motoryki, wyników sportowych oraz samopoczucia. W naszym ośrodku przeprowadzana jest rehabilitacja dorosłych (w tym osób starszych) oraz dzieci.

 

Oferujemy:

Rehabilitacja sportowa


Zerwanie ścięgna podczas biegania? Skręcenie kostki, a może ból kolana? Przyczyn, które utrudniają czy wręcz uniemożliwiają przeprowadzenie treningu może być wiele. W wielu przypadkach dobrym pomysłem na walkę z dyskomfortem i szybsze powrócenie do pełnej sprawności jest rehabilitacja sportowa. Ma na celu:


• maksymalizację wyników u kontuzjowanych sportowców,
• niwelowanie ryzyka wystąpienia urazów w przyszłości – poprzez zaawansowaną analizę ruchu.
Okazuje się, że wiele najpopularniejszych kontuzji, w tym wspomniane zerwanie ścięgna można wyleczyć szybciej, kiedy rekonwalescentowi zostanie zaproponowana spersonalizowana rehabilitacja sportowa.


Suche igłowanie, McKenzie i inne metody


Dobieramy metody leczenia do potrzeb i problemów konkretnego pacjenta. Czy będzie to suche igłowanie, terapia manualna, czy też metoda McKenzie, zawsze możesz liczyć na zaangażowanie naszych fizjoterapeutów i nowoczesne zaplecze do ćwiczeń.


Nasza oferta


Diagnostyka wad postawy i chodu — to kompleksowe badanie stóp i całego modelu ruchu pozwalające na wielowymiarową ocenę jakości chodu pacjenta. Na jego podstawie projektujemy wkładki ortopedyczne korygujące zdiagnozowane zaburzenia w obrębie stóp, kolan, bioder czy kręgosłupa. Wkładki są precyzyjnie zaprojektowane i dopasowane zarówno do indywidualnych schorzeń pacjenta, jak i budowy jego ciała. Dzięki kompleksowemu podejściu do diagnostyki nasze wkładki wykazują niebywałą skuteczność w swoim działaniu.

Terapia manualna wg Kaltenborn’a i Cyriax’a umożliwia przywracanie prawidłowych zakresów ruchu i usuwanie zaburzeń poprzez poprawę ułożenia kości w stawach. Dzięki terapii Cyriax można uzyskać ich zwiększoną ruchomość i polepszone funkcjonowanie oraz zniwelować dolegliwości bólowe, takie jak rwa kulszowa, ból głowy, ból łokcia, ból kolana, barku, nadgarstka, bioder, stóp, bóle mięśniowe itd. Stosowane przez naszych terapeutów metody (terapia Cyriax, terapia Kaltenborn) wykorzystują m.in. trakcje, mobilizacje i manipulacje. Każdy zabieg opiera się na indywidualnie dobranych technikach i poprzedzony jest drobiazgową (dokładną) diagnozą. Dzięki temu, za pomocą terapii manualnej, terapii Cyriax, możemy usunąć przyczyny danego problemu.

Terapia Manualna wg McKenzie — i ta metoda opiera się na opracowanych przez autora (Robert McKenzie – nowozelandzki fizjoterapeuta) szczegółowych protokołach diagnostycznych, składających się z obszernego wywiadu i drobiazgowego badania. Protokół w terapii McKenzie sporządza się odrębnie dla każdego odcinka kręgosłupa oraz kończyn. Terapia skupia się zaś na odwróceniu czynnika bólowego, czyli zwalczaniu przyczyn bólu oraz edukacji pacjenta i wprowadzeniu działań profilaktycznych. Terapia McKenzie jest szczególnie skuteczna w leczeniu bólów kręgosłupa rozmaitego pochodzenia oraz schorzeń takich jak rwa kulszowa.

Terapia manualna wg Mulligana — opiera się na połączeniu ruchu biernego (nacisku wykonywanego przez terapeutę) i ruchu czynnego dokonywanego przez pacjenta. Innowacyjne ćwiczenia powtarza się wielokrotnie, a ich olbrzymim atutem jest absolutny brak dolegliwości bólowych podczas ich wykonywania. Ten rodzaj terapii manualnej pomaga w zwalczaniu następujących dolegliwości: bóle kręgosłupa, ból głowy, bóle miedniczne, bóle stawów.

Klawiterapia — to nowoczesna i sprawdzona metoda rehabilitacji neurologicznej. Polega na pobudzaniu poszczególnych receptorów nerwowych za pomocą „klawików” bez przerywania ciągłości ciała. Metoda ta działa bezpośrednio na układ nerwowy. Jej działanie polega na pobudzeniu receptorów nerwowych w miejscach bolesnych i związanych z nimi. Klawiterapię zaleca się przede wszystkim osobom po przebytych urazach – jest skuteczna jako rehabilitacja po złamaniu czy kontuzji. Metoda ta wspiera działanie układu nerwowego, hormonalnego oraz procesy regeneracyjne organizmu i znacząco skraca czas rekonwalescencji po przebytych urazach.


Klawiterapia ma również inne cele. Działa odtruwająco i oczyszczająco na organizm, a do tego reguluję pracę najważniejszych układów (m.in. hormonalnego, trawiennego, nerwowego). Efekty klawiterapii są widoczne i odczuwalne w ciągu kilku dni, dlatego mówimy o „samozdrowieniu” i holistycznym podejściu do leczenia pacjenta.

Terapia powięziowa — polega na stymulowaniu powięzi, czyli tkanek otaczających mięśnie, włókna mięśniowe oraz nerwy i narządy wewnętrzne. Terapię powięziową charakteryzuje holistyczny (całościowy) stosunek do ludzkiego ciała. Polega na lokalizowaniu i niwelacji zgrubień obecnych w obrębie powięzi. Terapia powięziowa pozwala na zmniejszenie bólu.

Suche igłowanie — terapia polega na wprowadzeniu cienkiej igły w konkretny punkt na ciele człowieka. Ideą jest mechaniczne oddziaływanie na tkankę, dlatego suche igłowanie różni się od akupunktury. Poprzez precyzyjne zlokalizowanie i określenie punktu spustowego, czyli nadwrażliwego miejsca w mięśniach szkieletowych można oddziaływać na inne, bolesne obszary w ludzkim ciele.
Suche igłowanie jest metodą, która zyskuje na popularności. Wynika to przede wszystkim ze skuteczności terapii oraz szerokiego spektrum działania.


Najczęściej rehabilitacja tego typu polecana jest w przypadku::

 • bóle barku
 • napięciowe bóle głowy
 • cierpnięcia dłoni
 • łokieć golfisty
 • łokieć tenisisty
 • lumbago
 • rwa kulszowa
 • bóle kolana
 • bóle związane ze stanami zwyrodnieniowymi
 • shin splits (bóle przedniego przedziału piszczeli)
 • bóle ścięgna Achillesa

PNF Proprioceptive Neuromuscular Facilitation

- PNF, czyli torowanie nerwowo-mięśniowe bazuje na pracy nad zaburzoną u pacjenta funkcją, a nie jedynie środkami do jej uzyskania. Cechą charakterystyczna tej metody PNF jest również całościowe podejście do pacjenta i wykorzystanie w terapii silnych obszarów ciała. Cały proces PNF odbywa się na zasadzie partnerstwa terapeuty i pacjenta, dzięki czemu przebiega on w sposób bezbolesny i przyjemny. Pozwala to na uzyskanie dobrych wyników i stałej motywacji do pracy nawet u pacjentów z dużymi dysfunkcjami.

Masaż

- masaż leczniczy polega na zmniejszeniu uciążliwych objawów chorobowych. Wywieranie nacisku na ciało pomaga zwalczyć dolegliwości bólowe — ból barku, ból pleców, a nawet ból głowy. Wybór rodzaju masażu jest dostosowywany indywidualnie przez fizjoterapeutę. Podstawową jego funkcją jest poprawa funkcjonowania układu mięśniowego, kostnego i oddechowego.

Najczęściej stosowane rodzaje masażu to:

 • masaż klasyczny
 • terapia powięziowa
 • masaż segmentarny
 • drenaż limfatyczny
 • masaż tkanek głębokich.

Biofeedback

- Platforma dynamograficzna (statyczna) – umożliwia przeprowadzenie optymalnego treningu równowagi, kontroli sensomotorycznej, koordynacji nerwowo-mięśniowej, dystrybucji obciążenia i równowagi.Platforma balansowa (dynamiczna) – do treningu równowagi i propriocepcji, umożliwia również stymulację elementów układu ruchu i układu nerwowego odpowiedzialnych m.in. za kontrolę równowagi jednonóż i obunóż.

Trening funkcjonalny

- to celowy system ćwiczeń stosowany by rozwinąć wyższy poziom przygotowania atletycznego i zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Trening funkcjonalny jest najlepiej (najczęściej) opisywany jako kontinuum ćwiczeń które uczą pacjenta jak radzić sobie z ciężarem własnego ciała we wszystkich płaszczyznach ruchu. Eksperci podkreślają, że trening ten kształtuje wzorce ruchowe, nie mięśnie, bowiem trenując mięśnie zapominasz o wzorcach ruchowych, a trenując wzorce ruchowe nigdy nie zapomnisz o mięśniach.

Salus Talent

- aparat do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej. Salus Talent wykorzystuje pulsacyjne pole elektromagnetyczne do stymulacji: nerwów, mięśni oraz kości. Salus Talent to przede wszystkim aparat służący w neurofizjoterapii i rehabilitacji neurologicznej. Z dużym powodzeniem toruje drogi nerwowo – mięśniowe, np. po przebytym udarze, urazie czaszkowo mózgowym, uszkodzeniu nerwów obwodowych. Zdecydowanie przyspiesza rehabilitację pacjentów neurologicznych. Dzięki zastosowaniu tej terapii w tkankach miękkich dochodzi do rozszerzenia naczyń, co powoduje lepsze ukrwienie i zwiększa dotlenienie oraz odżywienie komórek. Przyspiesza to regenerację uszkodzonych struktur. Podnosi (zwiększa) próg czucia bólu. Sprawdza się idealnie jako zabieg przeciwbólowy.

Tę terapię przeprowadza się najczęściej w ramach rehabilitacji neurologicznej w przypadku:

 • urazy czaszkowo-mózgowe ( uszkodzenie pnia mózgu)
 • udar mózgu
 • urazy rdzenia
 • uszkodzenia splotów nerwowych
 • uszkodzenia nerwów obwodowych, np. nerw strzałkowy, nerw twarzowy
 • miastenia (bóle stawowe w przebiegu choroby)
 • dyskopatia
 • rwa kulszowa
 • rozszczep kręgosłupa
 • stenoza kanału kręgowego

Najczęstsze wskazania ortopedyczne

 • zwyrodnienia kręgosłupa – ostry i przewlekły ból pleców, bóle kręgosłupa (odcinka szyjnego i lędźwiowo- krzyżowego),
 • uszkodzenia około stawowe
 • zwyrodnienia stawów
 • zwichnięcia stawów
 • zamrożony bark, ból barku (zespół bolesnego barku)
 • zespół bolesnego barku
 • utrudniony zrost kostny
 • naciągnięcie mięśni
 • stan po rekonstrukcji więzadeł w kolanie.

Fala uderzeniowa 

- to metoda wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń, urazów ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Terapia fala uderzeniową wspomaga walkę ze stanami zapalnymi i bólem o charakterze ostrym oraz przewlekłym. Zabieg poprawia zdolność regeneracji i jest idealnym uzupełnieniem terapii manualnej. Fala uderzeniowa znajduje szereg zastosowań w rehabilitacji po urazach, złamaniach i pomocniczo w zwalczaniu stanów zapalnych.

Wskazania do terapii falą uderzeniową:

 • ból ścięgna Achillesa
 • łokieć tenisisty
 • łokieć golfisty
 • ból kolan, np. kolano skoczka,
 • bóle przeciążeniowe biodra,
 • ostroga piętowa
 • stany pourazowe
 • rwa kulszowa
 • rwa barkowa
 • wzmożone napięcie mięśni.

Laser wysokoenergetyczny HILT 

- to nowoczesna i skuteczna metoda zwalczania stanów zapalnych i rehabilitacji sportowej. Wykorzystanie tej nieinwazyjnej metody pozwala na efektywną biostymulację i zwycięstwo w walce z bólem. HILT emituje światło laserowe o mocy i częstotliwości dobranej indywidualnie podczas terapii przez rehabilitanta. Przenikanie wiązki światła przez ludzkie ciało przyspiesza mikrokrążenie, dzięki czemu działa przeciwbólowo. Laser wysokoenergetyczny jest idealnym uzupełnieniem terapii manualnej.

Stół trakcyjny

- nowoczesny stół pozwala na trakcję statyczną, harmoniczną i przerywaną odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa. Stół trakcyjny pomaga odciążyć kręgosłup, rozciągnąć mięśnie i zmniejszyć nacisk na rdzeń nerwowy w sposób w pełni bezpieczny dla naszych pacjentów.

Quantum Touch

- ta metoda opiera się na wywołaniu leczniczego rezonansu przy zastosowaniu specjalnych technik oddechowych. Celem Quantum Touch jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, odbudowania struktury tkanek, wprowadzenia równowagi w organach, leczenia urazów i wielu innych schorzeń.

Niezwykle rozbudowana gama zabiegów z zakresu rehabilitacji dorosłych pozwala dopasować terapię do potrzeb każdego pacjenta. Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Ośrodka, jak również zamówienia rehabilitacji domowej.

Powrót