Na czym polega terapia powięziowa i jakie daje efekty?

05.11
2018

Specyfika terapii powięziowej

Terapia powięziowa polega na stymulowaniu powięzi, czyli tkanek otaczających mięśnie, włókna mięśniowe oraz nerwy i narządy wewnętrzne. Cechuje ją holistyczne, czyli całościowe podejście do ludzkiego ciała, dlatego znajduje zastosowanie w przypadku różnych dolegliwości i chorób układu ruchu. Rekomendowana jest zarówno w leczeniu bólu mięśni, jak i w stanach zapalnych stawów, urazach, przeciążeniach. Może być wdrożona zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym bólu. Terapii poddawani są pacjenci w różnym wieku.

Aby wyjaśnić specyfikę terapii powięziowej, należy wyjaśnić koncepcję taśm anatomicznych, stworzoną przez Toma Myersa, amerykańskiego fizjoterapeutę. Taśmy anatomiczne podtrzymują, regulują i umożliwiają ruch naszego ciała. Składają się z mięśni i powięzi, które oplatają układ ruchu człowieka i umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy oraz ruch. Kiedy między różnymi tkankami pojawiają się stany zapalne, może dojść do sklejenia powięzi i mięśni. Włókna kolagenowe mogą przyczyniać się do zrastania struktur tkanek i ograniczania ruchomości stawów oraz prawidłowego funkcjonowania mięśni. Wtedy właśnie skuteczna może okazać się terapia powięziowa, która umożliwia rozerwanie i uwolnienie zrośniętych mięśni i powięzi. Dzięki temu tkanki stają się lepiej nawodnione i odżywione, co wpływa na ich ukrwienie i funkcjonowanie bez bólu.

Wskazania do terapii powięziowej

Zastosowanie terapii powięziowej jest bardzo szerokie i może przynieść zadowalające rezultaty przy różnych dolegliwościach i chorobach. Najczęściej poddają się jej pacjenci, którzy borykają się z takimi problemami, jak m.in.:

ból i dyskomfort odczuwany w mięśniach i stawach
choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne
bóle kręgosłupa i kończyn (w tym niewiadomego pochodzenia)
urazy i przeciążenia stawów
zespoły bólowe takie jak m.in. zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, rwa kulszow, rwa udowa
sztywność mięśni i przykurcze

Powrót