Co to jest metoda mckenziego?

02.05
2019

Czym wyróżnia się metoda McKenziego?

 

Fizjoterapeuta z Nowej Zelandii – Robin McKenzie – doszedł do wniosku, że terapia musi być mocno spersonalizowana i nie powinna kończyć się w gabinecie. Znane wcześniej techniki wzbogacił więc o protokół diagnostyczny, sporządzany osobno dla poszczególnych odcinków kręgosłupa oraz kończyn, na podstawie wcześniejszego badania i wywiadu z pacjentem. Dzięki temu protokołowi terapeuta określa, jakie ćwiczenia będą pomocne dla pacjenta oraz jakiego typu ruchów powinien on unikać. Regularne stosowanie się do zaleceń pozwala stopniowo łagodzić ból aż do całkowitego wyeliminowania jego przyczyny.

 

Schorzenia leczone metodą McKenziego

 

Metoda ta skoncentrowana jest głównie na terapii bólu kręgosłupa. Jest wyjątkowo pomocna w leczeniu:

uszkodzeń krążków międzykręgowych (dysków),
rwy kulszowej,
bólu barku,
innych źródeł bólu odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa.
Ćwiczenia, będące podstawą tej metody, pomagają chorym na całym świecie. Dzięki niej wracają oni do pełnej sprawności nawet po poważnych urazach. Ćwiczenia sprawiają, że leki przeciwbólowe z czasem przestają być konieczne do normalnego funkcjonowania.

Najważniejszym aspektem metody McKenziego jest diagnozowanie oraz skuteczne leczenie uszkodzeń mechanicznych, będących najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa. Terapia ta eliminuje źródło problemu, a nie tylko jego skutki. Z tej przyczyny ma znaczną przewagę nad terapią farmakologiczną, stosowaną doraźnie w stanach zapalnych i czasowo uśmierzającą ból. Szerokie zastosowanie metody McKenziego oraz jej personalizacja pod kątem konkretnego problemu sprawiają, że jest nieocenionym wsparciem w leczeniu.

 

Powrót