Jak przebiega leczenie skoliozy?

14.05
2019

Gdy choroba postępuje szybko

W przypadku bardziej zaawansowanych wad postawy konieczne jest wykorzystanie gorsetu ortopedycznego, który nosi się przez kilka godzin dziennie. Wymusza on na chorym poprawne ułożenie ciała, co spowalnia rozwój schorzenia. Niekiedy stosuje się też gips korygujący, aparat lub wyciąg. Jeśli skolioza jest bardzo zaawansowana, niezbędnym może okazać się przeprowadzenie operacji. Wszczepienie metalowych implantów nie przywraca jednak pełnej sprawności kręgosłupa, a jedynie zmniejsza kąt skrzywienia.

Czy skoliozę można wyleczyć?

Ustąpienie choroby jest możliwe, ale tylko w niewielu przypadkach. Najistotniejszym czynnikiem jest moment rozpoczęcia terapii. Jeśli leczenie rozpocznie się we wczesnym dzieciństwie, skutki skoliozy można cofnąć. U dorosłych istnieje jedynie możliwość zmniejszenia deformacji i zatrzymania procesu jej postępowania. Na zdrowie kręgosłupa wpływa pozytywnie także regularna aktywność fizyczna. W momencie, gdy pacjent trenuje pływanie lub gimnastykę, poprawia swój stan zdrowia i samopoczucie.

Jak samemu dbać o zdrowie kręgosłupa?

Leczenie skoliozy powinno opierać się na dwóch rodzajach ćwiczeń: asymetrycznych, które niwelują różnicę długości mięśni skurczonych przez chorobę i symetrycznych, dbających o wzmocnienie wszystkich mięśni i sprawność ruchową. Poza gimnastyką rozciągającą ważne są również ćwiczenia oddechowe. Na skoliozę często cierpią pacjenci, którzy grają na instrumentach wymuszających nienaturalną postawę ciała. Wtedy stanąć muszą przed trudną decyzją – czy zrezygnować z pasji dla zdrowia? Nie zawsze tak radykalna decyzja jest jednak konieczna. Aby w codziennych sytuacjach nie przyczyniać się do postępu skoliozy, unikać należy siedzenia z nogami zawiniętymi pod pośladki, stania z jedną nogą ugiętą czy noszenia plecaka na jednym ramieniu.

Powrót