Rehabilitacja w domu czy w gabinecie?

02.01
2019

Kiedy rehabilitacja jest najbardziej potrzebna?

Na rehabilitację możemy udać się nie tylko z polecenia lekarza. Nie ma potrzeby zmagania się z bólem w samotności, dlatego kiedy trwa on zbyt długo, warto skonsultować się ze specjalistą nawet bez skierowania. Często rehabilitacja jest skuteczniejszą metodą walki z bólem niż środki farmakologiczne. Pozwala leczyć nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny problemu.

Wskazana jest w przypadku:

dolegliwości bólowych o różnym podłożu,
urazów i kontuzji,
zaburzeń motoryki,
przebycia udaru lub wylewu,
schorzeń wrodzonych.


Metody wspierające rekonwalescencję

 

Istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu. Na przykład po złamaniu i długotrwałym unieruchomieniu ręki, wskazane jest pobudzanie mięśni do pracy. W tym celu można stosować ściskacze, hantle lub piłeczki. Są to proste i łatwo dostępne urządzenia do rehabilitacji. Natomiast gimnastyka korekcyjna, zalecana nawet najmłodszym dzieciom na lekcjach wychowania fizycznego, ma zbawienny wpływ również na dorosłych. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej powoduje, że mięśnie są spięte i obolałe. Kilka prostych ćwiczeń, jak rozciąganie czy skłony, na pewno im pomoże.

 

Ćwicząc samodzielnie w domu należy pamiętać, że nie wszystkie techniki będą pomocne. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i jego kondycji niektóre ćwiczenia mogą zaszkodzić. Rehabilitacja powinna się rozpocząć po odpowiednim czasie od kontuzji. W przypadku osób nie przyzwyczajonych do ruchu, musi być także wdrażana stopniowo.

 

Najważniejszą zaletą rehabilitacji jest jej skuteczność. Gdy oddamy się w ręce specjalisty, nie tylko mamy gwarancję, że rzeczywiście będzie pomocna, ale również minimalizujemy ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. Niewłaściwie dobrana terapia może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i zaszkodzić choremu.

 

Powrót