Suche igłowanie - charakterystyka terapii i wskazania

09.11
2018

Suche igłowanie: specyfika terapii

Suche igłowanie to zabieg, który polega terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych przy użyciu igieł. Punkty spustowe mogą występować w powięziach, w okolicach brzuśca mięśniowego, na przebiegu włókien mięśniowych powierzchownych i głębokich. Powstają pod wpływem przeciążeń układu ruchu, urazów, naciągnięć czy długotrwałej pracy statycznej. Do występowania dolegliwości mogą przyczyniać się również problemy metaboliczne, niedobór witamin i mikroelementów, stres.

Podczas zabiegu suchego igłowania należy zlokalizować punkt spustowy, następnie wbić w niego igłę i wywołać reakcję drżeniową. Im trafniej zlokalizowany punkt spustowy, tym lepsze rezultaty terapii.

Określenie “suche igłowanie” powstało ze względu na fakt, że igły wykorzystywane podczas zabiegu nie mają na celu wprowadzania do ciała leków czy innych substancji. Celem działań jest lokalizacja mięśniwo-powięziowych punktów spustowych. Zasadniczo jest to zabieg bezbolesny. Przejście cienkiej igły przez skórę przez większość pacjentów jest niewyczuwalne, wkłucie w mięśniowy punkt spustowy zazwyczaj wywołuje mimowolną reakcję drążeniową mięśnia, która niekiedy opisywana jest jako niezbyt przyjemna. Terapia jest też bezpieczna pod warunkiem, że będzie wykonywana przez wykwalifikowanego specjalistę.

Wskazania do suchego igłowania

Metoda suchego igłowania znajduje zastosowanie w terapii takich dolegliwości i schorzeń jak m.in.:

bóle barku
napięciowe bóle głowy
cierpnięcia dłoni
łokieć golfisty
łokieć tenisisty
lumbago
rwa kulszowa
bóle kolana
bóle związane ze stanami zwyrodnieniowymi
shin splits (bóle przedniego przedziału piszczeli)
bóle ścięgna Achillesa

Powrót